CARPATHIANA

MC


...... Kapela z U.K. Jeden z członków szczyci się ukraińskim pochodzeniem. I to wystarcza, by nadać muzyce swojskiego klimatu. A muza poniekąd pionierska - pierwsza próba samplowania bitowych rytmów z zaśpiewajkami ukraińskimi. Do tego jeszcze celtyckie skrzypce, karpackie fujarki i wokal - raz z ukraińska, raz z angielska - zawodzący. Raczej obiecujący debiut. World-trance na długie balangi. Zdecydowanie dla ciała!

Kaseta jest do zdobycia w sklepie terra.pl

live play"Harazd" save as

live play"Chervyachok" save as
"Ukraińskie, dziewczęce chóry śpiewają do podkładów techno. Skrzypki grają, a do ich dźwięku dostraja się operujący dźwiękiem z analogów DJ. Przygrywa fujarka, a uzupełniają ją brzmienia prosto z klawisza. W ten sposób stare przeplata się z nowym, a taneczne trendy prosto z Wysp przenikają muzykę ludową ze Wschodniej Europy. Członkowie Carpathiany mieszkają w Manchesterze i to słychać: zafascynowanie rave'em i jego post technologicznymi kontynuacjami ogromne i połączone z penetracją rejonów słowniańskiej tradycji muzycznej. Eksperymentowanie na tym polu zawsze jest godne uwagi, choć jeśli chodzi o przenikanie się elektroniki i słowiańskiej muzyki ludowej, to niedoścignionym mistrzem w tej dziedzinie jest macedońska grupa Kismet.
Miazmata, Brum 7-8/98"


oraz obszerne fragmenty artykułu z Plastika> 9/98:

      (...)        Tym, co na korzyść wyróżnia CARPATHIANĘ na tle całej masy twórców tanecznej world music jest fakt, iż zamiast stosować sample, wszystkie etniczne partie zespół wykonuje na żywo. (...)

       YURI BALUK jest głównym wokalistą i flecistą grupy. Przybył do Anglii 33 lata temu, jako pięcioletni chłopiec. Dzięki matce nauczycielce wychowywał się w aurze ojczystej kultury. Fascynację jej korzennym aspektem ujawnia teraz wiedziony nostalgią człowieka dojrzałego w CARPATHIANIE. A że angielską przystanią BALUKA jest miejscowość Todmorden leżąca na przedmieściach Manchesteru - który w jego młodzieńczych latach był taneczną stolicą Zjednoczonego Królestwa - nie można się dziwić, iż w CARPATHIANIE połączył ukraiński folk z brytyjską muzyką klubową.

       Te dwa wątki przenikają się w szczególny sposób. Ukraiński, korzenny żywioł jest tradycyjną, niezmienną bazą, motywy klubowe ewoluują wyczulone na zmienne prądy trendów brytyjskiej sceny tanecznej. To bardzo oryginalny sposób poskramiania ciążącej nad muzyką dance presji mody.

       CARPATHIANA narodziła się w 1995 jako studyjny duet BALUKA z manchesterskim producentem ROBERTEM DUFFY. Pierwsze nagrania grupy przesłał YURI swojemu idolowi PETEROVI SOLOWCE, liderowi wylansowanej przez JOHNA PEELA kultowej ukraińsko-brytyjskiej folk-rockowej formacji THE UKRAINIANS. Ten zaprosił CARPATHIANĘ jako support, na koncerty swego zespołu. Presja takiego zaproszenia sprawiła, że BALUK przeorganizował zespół na potrzeby występów. Dziś CARPATHIANA w swym najbardziej rozbudowanym wydaniu "wystawia" na scenę zespól złożony z 2 chórzystek, skrzypaczki, gitarzysty i dwóch klawiszowców. Show połączony jest z setami DJ'ów - JAMESA DEANE'A i DJ MOSSEY'A. W pracy studyjnej wspomaga zespół producencki team SIMON ECKERSLEY & PAT BALDWIN.

       Pierwszy album grupy, "Carpathiana", ukazał się w ubiegłym roku nakładem ich własnej wytwórni "Astragarda" i doczekał się nawet wydania na Ukrainie. W Polsce ukazał się na kasecie warszawskiej firmy Koka, która od lat promuje w naszym kraju wszelkiego rodzaju muzykę ukraińską. Na "Carpathianie" zespół koncentruje się wokół breakbeatu, dodając doń odrobinę drum & bassu nasycając ten klubowy fundament etnicznymi partiami fletu, skrzypiec oraz charakterystycznymi wielogłosowymi harmoniami wokalnymi. Ich korzenne wibracje mają nie mniej transowy potencjał, niż sprawdzone na scenie tanecznej aż po zużycie wokalne harmonie muzyki tybetańskiej. Jeśli ktoś jest ciekaw oryginałów polecam od razu inne, rewelacyjne wprost, wydawnictwo Koki - płytę zespołu DREWO, który z etnograficzną starannością i wielką pasją rekonstruuje autentyczne pieśni ukraińskie.
Rafał Księżyk
e-mail: yuri@bobby.demon.co.uk


Katalog KOKI~~~~~~~~~~Koka Records~~~~~~~~~~koka1@box43.gnet.pl~~~~~~~~~~

. . . .


4.03.99:::::Terra Soundtralis Incognita::::::terra@terra.pl::::::odsłuch::::