"Straszliwe urodziny"

MC


Projekt muzyczny lwowskiego poety Wiktora Neboraka - jednego z filarów legendarnej formacji literackiej Bu-Ba-Bu - z tejże wywodzi się popularny w Polsce prozaik i eseista Jurij Andruchowycz; motywem przewodnim są urodziny autora nawiedzane przez postaci z jego utworów; muzycznie - równa, rockowa jazda po kanonie, z mnóstwem wtrętów i mocno przymrużonym okiem.

 

Spis utworów:

strona A

1. Intro

2. Zaproszenie / Zaproszennia

3. Zjawa 1 / Zjawa 1

4. Walc "Buchenwald" / Wals "Buchenwald"

5. Łapanie raków / Łapannia rakiw

6. Powitanie / Prywitannia

7. Zjawa 2: Król rock'n'rolla / Zjawa 2: Rok'n'rollnyj korol

8. Zjawa 3: Pan Bazio / Zjawa 3: Pan Bazio

9. Zjawa 4: Królowa debili / Zjawa 4: Korolewa debiliw

strona B

1. Oda

2. Zjawa 5: Lala Bo / Zjawa 5: Lala Bo

3. Depresiak / Depresniak

4. Rock'n'roll

5. Bęben / Bubon

6. Monolog pod kurtynę / Monoloh pid zawisu

Łączny czas: 53:54Kaseta jest do zdobycia w sklepie terra.pl

 

 

 

Recenzja Ireneusza Sochy z "Pasażera" Nr 11.

          Sto lat! Sto lat! Niech żyje, żyje nam! Te słowa wystarczyłyby za całą recenzję. Prawdopodobnie nie uda mi się lepiej wyrazić radości, jaką czułem przy słuchaniu tej kasety, choć treść tekstów Wiktora Neboraka nie skłania do hurraoptymizmu. Główna część brzmienia - to archetyp rocka: gary i gitary. Królują więc typowe formy, jakie kojarzymy z jego historią, choć sposób ich podania od razu każe mieć się na baczności: uwaga, blaga! Muzyka ta ma za zadanie ilustrować surrealistyczno-dadaistyczne wiersze, pełne gwałtownych, energetycznych, czasem komicznych i absurdalnych, a czasem nawet tragicznych obrazów. Muzykalna i wysoce zrytmizowana fraza Neboraka znajduje odzwierciedlenie w urozmaiconym "podkładzie" instrumentalnym. Rockowy "cyrk" jest kilkakrotnie przerywany: z ulgą słyszymy umiejętnie wkomponowane "interwencje" dęciaków, intro fortepianu, którego nie powstydziłaby się mistrzyni improziwacji Irene Schweitzer oraz wspaniale brzmiący na tle bębnów chór.

     Straszliwe urodziny - to kaseta odwołująca się do najlepszych dokonań "rockowej awangardy" (m.in. PLASTIC PEOPLE OF THE UNIVERSE, FRANKA ZAPPY, ETRON FOU LELOUBLAN itp.). Niekiedy jest nawet spokrewniona z ambitniejszymi piosenkami KAZIKA. Powyższych odniesień używam jedynie po to, aby dać ogólne wyobrażenie o muzycznej zawartości.

     Swoją drogą, warto porównać propozycję NEBOROCKA z tym, co prezentują ŚWIETLIKI, a więc grupa, która również korzysta z doskonałych tekstów i specyficznie rozumianych partii wokalnych. Moim zdaniem Wiktor Neborak lepiej wykorzystuje możliwości tkwiące w twórczym podaniu tekstu. Znalazł również sposób na szczęśliwsze ożenienie swojej poezji z rockowym, jakby nie było, brzmieniem. Tu wiersze grają, podczas gdy Marcin Świetlicki uparł się przy burczeniu pod nosem, a jego zespół przy kompozycyjnej siermiędze. Kwestia gustu, wrażliwości, a może umiejętności...

     Są wreszcie Straszliwe urodziny ambitną próbą odkurzenia formy concept album. Wszystkie "piosenki" łączą się z sobą, wynikają jedna z drugiej, tworzą logiczną całość. Nie nazwałbym tej kasety rock operą, lecz coś z tego ducha jednak na niej jest. Wspaniale musi być podczas koncertu NEBOROCKA, gdyż jego show został wprost idealnie dopasowany do emocjonalnoścui i wysokiej energii bezpośredniego kontaktu z publicznością.

     Osobna rzecz to warsztat i wyobraźnia wykonawców. Takich muzyków, jak Roman Czajka, życzyłbym polskiemu słuchaczowi na stałe. Jego cechy - dokładność, wyczucie formy, powściągliwość, esprit, dystans i humor - są niespotykane u naszych gitarzystów, a już na pewno nie dotyczą jednej osoby. Uczcie się, panowie.

     Gratulacje dla NEBOROCKA i Wiktora Neboraka za muzykę mądrą, dobrą, pozytywną i zabawną oraz za prawdziwe do bólu spostrzeżenia i pięknie zaprojektowaną książeczkę z tekstami.

     Jeśli rock, to tylko w takim stylu. Kupuj kto żyw!


live playfragment tej kasetysave as

live play "Rock'n'roll" save as


Katalog KOKI~~~~~~~~~~Koka Records~~~~~~~~~~koka1@box43.gnet.pl~~~~~~~~~~

. . . .


26.08.99:::::Terra Soundtralis Incognita::::::terra@terra.pl::::::odsłuch::::